Program 2015

SAT, 19th September SKYSCAPES CANYON THEATER BROOK STEPS
9:30-10:00am Morning Music: Utsav Lal
Watch session video
10:00-10:30am Inaugural Session:Address by Mayor Matt Appelbaum, Namita Gokhale, William Dalrymple and Sanjoy Roy
Watch session video
10:45-11:30am 1. The Poetic Imagination: Arvind Krishna Mehrotra, Eleni Sikelianos and Vijay Seshadri, moderated by Joseph Hutchison Sponsored by The Colorado Office of Economic Development and International Trade
Watch session video
11:45-12:30pm 2. The Moor’s Account: Laila Lalami in conversation with Jennifer Heath
Watch session video
3. Against the Grain: In the Times of Groupspeak: Margo Jefferson, Adrian Molina and Ryan Gattis moderated by David Barsamian
Watch session video
Come Clay with Me (6-16 years): Caroline Douglas 4. In Search of Sita: The Indian Woman in Myth and Memory: Namita Gokhale and Arshia Sattar in conversation - with screening of a film on Sita
Watch Session Video
12:45-1:30pm 5. Twilight Zones: Kai Bird, Simon Sebag Montefiore and William Dalrymple, moderated by Nur Laiq
Watch session video
6. Word and Number: Can the Twain Ever Meet?: Manil Suri in conversation with Casey Schwartz
Watch Session Video
Telling Stories — Engaging With the World in the Music of Speaking: Laura Simms 7. Skin Deep: Mira Jacob and Margo Jefferson, moderated by Nayana Currimbhoy
Watch Session Video
1:30-2:15pm LUNCH Piano and clarinet performance
Deb Marshall on clarinet and Nan Shannon on piano
Watch session video
LUNCH Every Story is a Poem: The Storytelling Continuum: Adrian Molina
Watch Session Video
2:15-3:00pm 8. Seasons of Flight: Anchee Min, Maina Singh and Prajwal Parajuly, in conversation with Manjushree Thapa
Watch session video
9. First Draft: Between Fact and Fiction: Antonio Ruiz-Camacho, Amitava Kumar and Marie Brenner, moderated by Jan Ellison
Watch Session Video
The Story of a Journey (10-12 years) 10. Mad About Books: Hannah Nordhaus, Jason Grunebaum, DW Gibson and Ami Dayan
Watch Session Video
3:15-4:00pm 11. The Spoken Word: Celebrating Oral Literatures: Christi Merrill, Linda Hess, Marcia Douglas, Laura Simms and Vikram Chandra, moderated by Claudia Cragg
Watch session video
12. Rewilding Our Heart: Marc Bekoff, Hannah Nordhaus and Linda Hogan, moderated by Julene Bair
Watch session video
The Cave of Co-Creation (10-16 years): Puneeta Roy
(Co-Creation through Theater, Art and Creative Visualisation)
13. Rainbow Readings: Manil Suri, Prajwal Parajuly, William Haywood Henderson and Janice Gould, introduced by BK Loren
4:15-5:00pm 14. Cities and their Shadows: DW Gibson, Ryan Gattis and William Dalrymple, moderated by Amitava Kumar
Watch session video
15. The Spell of the Sea, the Lure of the Land: Aaron Hirsh, Peter Heller and Patricia Limerick, moderated by Marc Bekoff
Watch session video
The Cave of Co-Creation (10-16 years): Puneeta Roy
(Co-Creation through Theater, Art and Creative Visualisation)
16. Vijay Dandetha: The Shakespeare of Rajasthan: Christi Merrill and Uday Prakash in conversation – with screening of a short film by Uday Prakash
Watch Session Video
5:15-6:00pm 17. Red Azalea: Anchee Min introduced by Rahul Jacob
Watch session video
18. Barn Owl’s Wondrous Capers: Sarnath Banerjee and Mario Acevedo, in conversation with Maeve Conran
Watch session video
 The Enduring Wisdom of South Asia: Arshia Sattar, Shabnam Virmani and Vikram Chandra in conversation
(Special Delegate Session)
19. In The Mindfields: Casey Schwartz in conversation with Julie Colwell
Watch Session Video
6:15-7:00pm 20. A Writers Life: Why,How,What?: Simon Sebag Montefiore, Vikram Chandra and Jung Chang moderated by Rahul Jacob
Watch session video
7:30pm Evening Music: George Brooks, Kala Ramnath, V. Selvaganesh, Osam Ezzeldin
SUN, 20th September SKYSCAPES CANYON THEATER BROOK STEPS
10:00-10:30am Morning Music: Shabnam Virmani
Watch session video
10:45-11:30am 21. The Wilderness of Mirrors: Inside the CIA: Kai Bird in conversation with Marie Brenner
Watch session video
22. Natives and Newcomers: The Way We Lived: Debra Magpie Earling, Elizabeth Fenn, Linda Hogan and Patricia Limerick, moderated by Duncan Campbell
Watch session video
Taking Control of your Narrative (13-16 years): Tanaya Winder 23. Twice Told Texts: The Inner Life of Translations: Antonio Ruiz-Camacho, Arvind Krishna Mehrotra, Christi Merrill and Linda Hess, moderated by Arshia Sattar
Watch Session Video
11:45-12:30pm 24. The New Journalism: Looking Back, Looking Forward: Bob Shacochis, Mihir Sharma and Rahul Jacob in conversation
Watch session video
25.Matters of Faith: Brian Aivars Catlos and Kalyan Ray, moderated by Arshia Sattar
Watch session video
What’s Your Story? Creating collage art that tells a story (6-16 years):Patricia Chapman 26. Murder She Wrote: The Discreet Charm of the Whodunnit: Ausma Zehanat Khan in conversation with Nayana Currimbhoy
Watch Session Video
12:45-1:30pm 27. Jerusalem: Brian Aivars Catlos, Nur Laiq and Simon Sebag Montefiore moderated by Sanjoy Roy
Watch session video
28. Gods Without Men: Narrating the Human Condition: Hari Kunzru, Vikram Chandra and Kalyan Ray, in conversation with Nayana Currimbhoy
Watch session video
What’s Your Story? Creating collage art that tells a story (6-16 years): Patricia Chapman 29. Hamro Nepal: Kai Bird, Manjushree Thapa, and Prajwal Parajuly, in conversation with Ali Hasan
Watch Session Video
1:30-2:15pm Behind the Scenes: Jaipur Literature Festival: Sanjoy Roy, Namita Gokhale and William Dalrymple
(Special Delegate Session)Watch Session Video
LUNCH LUNCH The Voice and the Word: Jennifer Foerster , Orlando White, Layli Long Soldier and Toluwanimi Obiwole, introduced by Jim Palmer
Watch Session Video
2:15-3:00pm 30.The Making of Modern China: Empress Dowager Cixi: Jung Chang introduced by Marie Brenner
Watch session video
31. Geographical Imaginations: Antonio Ruiz-Camacho, Hari Kunzru, Vijay Seshadri and Ausma Zehanat Khan, in conversation with Rashna Singh
Watch session video
“Beneath a Story, Lies Another” (13-16 years): Sarnath Banerjee 32. Raising the Spirits: Debra Magpie Earling, Elizabeth Fenn, Lisa Jones and Linda Hogan, moderated by Marcia Douglas
Watch Session Video
3:15-4:00pm 33. Return From War: Helen Thorpe, Laird Hunt and Ami Dayan, moderated by Bob Shacochis
Watch session video
34.
Emergent Stories: New Media Narratives:
 
David Barsamian, Ryan Gattis and Mihir Sharma, introduced by Maeve Conran
Watch session video
The Cave of Co-Creation (10 -16 years): Puneeta Roy
(Co-Creation through Theater, Art and Creative Visualisation)
35. Conversations Between Worlds: Of the Intangible and the Untranslatable: Jason Grunebaum, Uday Prakash and John Vater, introduced by Jules Levinson
Watch Session Video
4:15-5:00pm 36. Catherine the Great: Simon Sebag Montefiore introduced by William Dalrymple
Watch session video
37.
Dirt: A Love Story:
 
Laura Pritchett, Linda Hogan, Peter Heller, Julene Bair and BK Loren, moderated by Janice Gould
Watch session video
The Cave of Co-Creation (10 -16 years): Puneeta Roy
(Co-Creation through Theater, Art and Creative Visualisation)
38. Songs of Kabir: Arvind Krishna Mehrotra, Linda Hess and Shabnam Virmani
Watch Session Video
5:15-6pm 39.
Translating the Spirit:
The Embrace of the Invisible:
Anne Carolyn Klein, David Germano, Dzigar Kongtrül Rinpoché and Jules Levinson
Watch session video
40.
India:
A Billion Aspirations:
Mihir Sharma, Sarnath Banerjee and Rahul Jacob, in conversation with Amitava Kumar
Watch session video
 41.
Speak, Memory:
Voices from the Past:
Hannah Nordhaus, Marcia Douglas and Namita Gokhale, moderated by Laura Pritchett
Watch Session Video
6:15-7:00pm 42. Return of a King:William Dalrymple introduced by Sanjoy Roy
Watch Session Video
 43. Why Art Matters: Rebecca Walker and Irene Vilar in conversation
Watch Session Video
7:00-7:15pm Closing Ceremony

*Program subject to change

Receive Regular Updates

Top